325

İstanbul: ATM burned by FAI-IRF / Nihilist Cell (Turkey)

On May 29, at about 11 PM, we burned down an ATM branch of Yapi Kredi Bank in
Kadikoy, Istanbul. This act is to be a reminder that without bringing damage to the system and its institutions there can be no real talk of freedom. Those who seek to disrupt the power relations that shape all the aspects of our daily life can only do so by permanent attack.

We call everyone who is fed up with the tyranny of the forces of establishment to sabotage the oppression-and-injustice-yielding state apparatus and the finance organizations that pull its strings, and thereby to reverse the ordinary flow of life.

This act is dedicated to Berkin Elvan and Uğur Kurt who has been murdered by the police.

SABOTAGE, DAMAGE, DESTRUCTION!

FAI-IRF/ NIHILIST CELL

29 Mayıs Perşembe gecesi, saat:23.00 sularında, Kadıköy Moda Caddesi’nde bulunan Yapı Kredi Bankası’na ait bankamatik şubesini molotoflayarak tahrip ettik. Bu eylemi, sisteme ve sistemin kurumlarına zarar vermeden özgürlükten bahsedilemeyeceğini bir kez daha hatırlatmak için yaptık. Gündelik hayatın tamamına nüfuz eden güç ilişkilerini parçalamak isteyenler, bunu ancak kesintisiz biçimde saldırarak başarabilirler.

Düzen güçlerinin zorbalığından rahatsız olan herkesi, zulüm ve adaletsizlik üreten devlet aygıtını ve onun iplerini elinde tutan finans kurumlarını sabote ederek hayatın akışını tersine çevirmeye davet ediyoruz. Unutmayın; saldırmadığımız sürece yaşayan ölülerden bir farkımız yok.

Eylemimizi polis tarafından katledilen Berkin Elvan’a ve Uğur Kurt’a adıyoruz.

SABOTAJ, TAHRİBAT, YIKIM!

FAI-IRF/ NİHİLİST HÜCRE

Tags: , , , , , , , ,

This entry was posted on Friday, May 30th, 2014 at 5:06 pm and is filed under Direct Action.